איך מבחינים בין סוגי קרטונים

חשוב להבחין בין סוגי קרטונים וזאת על מנת לדעת לבחור את המוצר המתאים לצרכינו. ברחבי העולם מיוצרים מדי יום מיליוני קרטונים, כאשר חלק מהם מיועדים לשימוש תעשייתי וחלק לשימוש פרטי. באופן כללי, הקרטונים מיוצרים על ידי הדבקת שלוש שכבות של נייר. מעבר לכך, ההבדלים בין הקרטונים עשויים להבטיח כי נהיה שבעי רצון מהמוצר. לא כל קרטון מיועד לאריזת הבית, לדוגמא, בעוד ישנם קרטונים לאריזה אשר יהפכו אותה לפעולה נוחה ובטוחה. כמובן שחשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני שרוכשים קרטונים לאריזה או כל אריזות קרטון אחרות, אך מידע על ההבדלים יכול לעזור גם למי שאינו בקיא ברזי התחום.

הכירו את הקרטון הגלי

הסוג הראשון של הקרטון ואולי גם המוכר ביותר נקרא קרטון גלי. צבעו חום והניירות מהם הוא מיוצר מחולקים לשני סוגים: נייר לשכבות המישוריות של הקרטון ונייר לשכבה הגלית באמצע. אפשר לראות את הדבוקות הללו בכל קרטון אריזה, משום שזהו השימוש הנפוץ עבור קרטון גלי. הסיבה לכך היא העמידות של הקרטונים, העובדה כי הם לא נקראים והאופן בו הם מיוצרים. בתוך הקטגוריה של קרטונים גליים ניתן למצוא קרטונים חד גליים וקרטונים דו גליים. ההבדל הוא בעמידות, היות וקרטון חד גלי מורכב משתי שכבות מישוריות ושכבה גלית אחת בעוד הקרטון הדו גלי עבה יותר, מורכב משלוש שכבות מישוריות ומשתי שכבות גליות. את ההדבקה בין השכבות נהוג לבצע באמצעות קורנפלור.

מהו קרטון דופלקס ולמה הוא משמש?

סוג נוסף של אריזות קרטון נקרא קרטון דופלקס. זהו קרטון אשר אותו ניתן למצוא באריזות תרופות, מזון טואלטיקה וכדומה, והוא עשוי מדייסת נייר ממוחזר, תאית ותוספות. עמידותו של קרטון הדופלקס נמדדת על פי חומר התאית, וככל שאחוז התאית משמעותי כך יכול הקרטון להכיל יותר מוצרים ולעמוד בעומס. בניגוד לסוג הראשון של הקרטונים, קרטון דופלקס מגיע בצבעים ומשקלים שונים. את הצבעים ניתן ליצור בעזרת דייסת הנייר, כגון קרטון דופלקס אפור העשוי מדייסת נייר ממוחזרת בעלת אחוז נמוך של תאית, קרטון דופלקס קרפט בצבע חום העשוי דייסת נייר בעלת אחוז גבוה של תאית ואפילו קרטון דופלקס לבן בעל נטייה לצהוב. קרטון הדופלקס נחשב עמיד בתנאי לחות ולכן משמש לביצוע אריזה במרכול, במשלוחים ועוד, אך מצד שני הוא פחות גמיש משאר הסוגים.

קרטון דחוס: עמיד, יציב אך לא גמיש

הסוג הנפוץ השלישי של קרטונים אינו מוכר לצרכן הביתי, משום שהוא משמש בעיקר עבור מוצרי פרסום, חומר בסיס ליצירת קופסאות קרטון למתנות, למשחקים ועוד. סוג זה נקרא קרטון דחוס, הוא עשוי דייסת פירורי קרטון דחוסים ובעל תכונות הדומות לעץ. הקרטון הדחוס מהווה בסיס לציפוי ולהצמדה של נייר, לא ניתן לכופף אותו אך הוא מאוד יציב.

גלילה למעלה