מחזור אריזות

אריזות מקיפות אותנו בכל אשר נביט. אנו אורזים תכולת בית כאשר אנו עוברים דירה, אנו מקבלים את רוב המוצרים שאנו רוכשים באריזות מסוגים שונים, האספקה לחנויות מגיעה כשהיא ארוזה בקרטונים בגדלים שונים, כל משלוח לחו\”ל של תוצרת מקומית נארז לפני השילוח וכדומה. רוב האריזות עשויות מקרטון ואת אלה ניתן למחזר. יש צורת מחזור פשוטה וזמינה שכל אחד עושה בעצמו והוא שימוש חוזר של האריזות. קרטונים להובלות הם מוצרים חזקים ועמידים וחברות ההובלה עושות בהם שימוש רב פעמי. וגם בקרטונים שאורזים מוצרים חדשים נעשה שימוש חוזר וכדומה.

מחזור והחוק

מעבר למחזור עצמי של קרטונים קובע החוק בישראל כי כל יצרן או יבואן מחוייבים במחזור פסולת זו לפי יעדים קבועים. בשנת 2014 עומד היעד של מחזור על גובה של 55% ובשנה הבאה זה עומד לעלות ל 60%. החוק מחייב חובת דיווח על נתוני המכירות במועדים קבועים ולפי סגנון הדיווח שנקבע במשרד להגנת הסביבה. בנוסף, מציין החוק כי על היצרנים או היבואנים להתקשר עם גופים שונים ומוכרים כדי לקיים את חובת המחזור ומימון עלותו.

מדינת ישראל החלה לפעול בשנים האחרונות להגברת המודעות לאיכות הסביבה ומחזור קרטונים ואריזות הוא חלק ממאמץ לאומי זה בנסיון לשמור על הסביבה. על פי החוקים יש לגרום לצמצום הפסולת הנוצרת משימוש במוצרי נייר שונים. החוק נועד למניעת הטמנת הפסולת הזו באדמה ומעודד את השימוש החוזר בה. באופן הזה ניתן לחסוך מאות אלפי שקלים למשק הישראלי והדבר כמובן עוזר בשמירה על איכות הסביבה באופן כללי, לאומי וגלובלי. בישראל ישנן כמה וכמה חברות המעניקות שירות של מחזור מוצרי נייר הפועלות באישור המשרד להגנת הסביבה.

כיצד ממחזרים אריזות ומוצרי נייר אחרים?

כדי למחזר מוצרים אלה עושים הבחנה בין מוצרים למגזר הפרטי ובין מוצרים למגזר המסחרי. לכל מוצר כזה יש גליון אריזה שמפרט את המרכיבים השונים של האריזה כגון: נתוני האריזה, המרכיבים החד פעמיים שלה וסוג החומר שממנו היא מיוצרת. בעסקים מסחריים נעשה מחזור מוצרים אלה שהופכים לפסולת בבית העסק.

הכוונה היא לשימוש חוזר בחומרים אלה שמושלכים לפח או שמיועדים להטמנה. השלב הראשון הוא פירוק הפסולת למרכיביה הבסיסיים כדי להחזירה למצבה הגולמי הראשוני. בשלב השני משתמשים בחומר גלם מחודש זה לייצור מוצרים חדשים. את חומרי הנייר השונים מעבירים העסקים המסחריים למפעלי המחזור ואילו את הפסולת העירונית של התושבים מעבירים למפעלים אלה באמצעות מיכלי איסוף כחולים המפוזרים בערים ובישובים השונים.

מחזור מוצרים אלה כולל גם מוצרים מפלסטיק וחומרים אחרים שלכל אחד מהם דרך מחזור דומה. מחזור פסולת היא אחת המשימות הגדולות המוטלות עלינו בעת הזו ויש לעשת הכל על מנת להגיע למצב שאנו מייצרים כמה שפחות פסולת להטמנה או לשריפה ולנצל את הטכנולוגיה המתקדמת על מנת למחזר כל מה שניתן.

גלילה למעלה