אריזות ירוקות

במסגרת הניסיונות ההולכים וגוברים של מכולנו לחיות בצורה ידידותית וירוקה יותר עם הסביבה שלנו, חשוב להתייחס גם לנושאים בהם כולנו נתקלים מדי יום ביומו, אך לא נוטים להעניק להם חשיבות יתרה. דוגמה מושלמת לכך היא נושא האריזות – כולנו צורכים מאות ואלפי אריזות שונות מדי חודש, של מוצרים כאלו ואחרים, קטנים וגדולים, שאנו רוכשים מדי יום. בין אם מדובר בפתרונות אריזה יצירתיים או באריזות הסטנדרטיות שאנו קונים במכולת, בין אם בקרטונים לאריזה בהם מגיעים מוצרים גדולים שאנו קונים או באריזות פלסטיק או ניילון שאנחנו צורכים בלי לשים לב – תמיד יש מה לעשות, כיצד להשתפר ולתרום לסביבה. להלן כמה טיפים בסיסיים אשר יסייעו לכולנו לטפל בצורה טובה יותר באריזות הרבות שאנו מייצרים, צורכים ומשליכים לזבל בכמויות ענק –

מחזור אריזות – כמובן שבימינו הפרדת פסולת ושליחת כל סוג פסולת לפח המחזור המתאים היא פעולה בסיסית ומתבקשת, אך אנו יכולים לעשות גם מעבר לכך. למשל, על ידי שימוש חוזר בקופסאות או אריזות קרטון שונות בהן הגיעו מוצרים שקנינו, בשקיות פלסטיק וכד\’. במקום להשליך באופן אוטומטי לפח האשפה כל אריזה חדשה שאנו מקבלים, כדאי לנסות ולחשוב האם נוכל להשתמש באריזה זו שוב. במרבית המקרים, התשובה היא חיובית.

אריזות ידידותיות לסביבה – אפילו עוד לפני המחזור, חשוב לדבר על סוג האריזות שאנו רוכשים. כיום כבר קיימת מודעות גבוהה יחסית לנזק הסביבתי ארוך הטווח שגורמות אריזות פלסטיק למשל. קרטונים לאריזה, הניתנים למחזור ולשימוש חוזר, מהווים פתרון ידידותי בהרבה לסביבה. אותו הדבר נכון גם לגבי מוצרים הנמכרים באריזות העשויות מחומרים ממוחזרים, או עבור שימוש באריזות רב פעמיות (דוגמת שקי הבד למכולת המחליפים את שקיות הניילון המזהמות, שימוש בשקיות מתכלות וכד\’). ברגע שנכניס את השימוש בפתרונות אריזה ידידותיים לסביבה כאחד משיקולי הצרכנות הבסיסיים שלנו, כבר תרמנו משמעותית להאטת תהליך הזיהום הסביבתי.

רוכשים מוצרים מעוטי אריזות – בדרך כלל איננו מייחסים לכך חשיבות יתרה, אך כולנו רוכשים מדי פעם מוצרים הנארזים בכמה וכמה אריזות, אשר חלקן הגדול מיותר. לדוגמה, אנו רוכשים קופסת שוקולדים אשר מגיעה במארז ניילון או פלסטיק גדול וגרנדיוזי (אשר משך אותנו לרכוש אותו מלכתחילה…), אך גם כל שוקולד ארוז בעוד שתי אריזות קטנות ובלתי הכרחיות. אם נתמקד אך ורק במוצרים הנארזים באריזה אחת, או במספר המינימאלי של האריזות הנחוצות, כבר חסכנו לא מעט…

פתרונות אריזה ושיטות חדשות וידידותיות לסביבה – כבר דיברנו על שימוש באריזות ידידותיות לסביבה, אך בהקשר זה חשוב להבין כי מדובר בתחום “חם” ופופולארי בעולם, וככזה מושקע בו הרבה מאוד כסף למטרות מחקר ופיתוח. כך, ניתן למצוא כיום פתרונות אריזה מתקדמים טכנולוגית וחדשים יחסית, המציעים לנו להמשיך ליהנות מהנוחות ממנה נהנינו לאורך כל השנים, אך בצורה ידידותית לסביבה. שקיות ניילון מחומרים מתכלים הם דוגמה מובהקת לכך, אך בנוסף ניתן לראות כבר ניצנים למערכות מדידה חדשות המעניקות ציונים לאריזות שונות על פי רמת הידידותיות שלהן לסביבה וכד\’ (מערכת אותה מפתחת רשת “wall – mart”).

גלילה למעלה