קרטון גלי, קרטון דופלקס או קרטון דחוס

לקרטונים העשויים נייר ובנויים במרבית המקרים משלוש שכבות דבוקות, שימושים רבים בחיי כל אחד מאיתנו הן כפריטי אחסון והן כפריטי אריזה גם לצרכים ביתיים וגם לצרכים תעשייתיים. החל מאריזות קרטון עבור משקאות קלים, קרטונים למשלוחי פיצות ועד אריזות לתוצרת חקלאית. ניתן לסווג קרטונים למספר סוגים, כאשר לכל סוג תכונות ייחודיות המבחינות בינו לבין סוגים אחרים ובהתאם- לכל אחד- שימושים נפוצים. בעוד שקרטון דופלקס מגיע בציפויים שונים ומיועד להצמדה ללוח קרטון, קרטון גלי מורכב משכבות מישוריות וגליות וקרטון דחוס מתפקד כלוח עץ לכל דבר. להלן פירוט של סוגי הקרטונים, המבהירים את ההבדלים ביניהם וכיצד אלה באים לידי ביטוי בחיי כל אחד מאיתנו, בין אם כאמצעי לאחסון, אריזה או למשלוח.

קרטון גלי

אריזות קרטון גלי, שמשמש אותנו למגוון שימושים, מגיע לרוב בצבע חום ומורכב משני סוגי ניירות, כאשר אחד מהם משמש לשכבות המישוריות של הקרטון והשני לשכבה הגלית באמצע. קרטונים מהסוג אולטימטיביים כפתרונות אריזה מאחר והם חזקים ועמידים גם כמדובר באריזת מוצרים כבדי משקל. ישנם מספר סוגי קרטונים גליים כולל קרטונים חד גליים ודו גליים. בעוד שקרטון חד גלי מורכב משני שכבות מישוריות וביניהן שכבה גלית אחת ואלה מודבקות באמצעות חומר כדוגמת קורנפלור, קרטון דו גלי מורכב מחמש שכבות נייר (שלוש שכבות מישוריות ושתי שכבות גליות) ולכן עמיד ביותר.

קרטון דופלקס

קרטון דופלקס שאינו מצופה משמש גם הוא במרבית המקרים לצורכי אריזות מגוונות – החל מאריזות מזון, תרופות, טואלטיקה ועד אריזות משחקים ומתנות. הקרטון עשוי מבסיס של דייסת נייר ממוחזר ומתאית ותוספות. ככל שהקרטון יהיה עשוי מאחוז משמעותי של תאית כך הוא יהיה חזק ועמיד יותר. קרטון מהסוג מגיע במספר צבעים ומשקלים. קרטון דופלקס אפור עשוי מדייסת נייר ממוחזרת המורכבת מאחוז נמוך של תאית, קרטון דופלקס קרפט הינו בצבע חום ועשוי מדייסת נייר המורכבת מאחוז גבוה של תאית כך שמדובר במוצר עמיד בתנאי לחות אך יחד עם זה גמיש פחות מסוגים אחרים. כמו כן, קרטון דופלקס לבן, הכולל גב בעל נטייה לצבע צהוב, המורכב מדייסת נייר הכוללת אחוז גבוה של תאית, משמש אותנו נאמנה כאמצעי לאריזות מזון.

קרטון דחוס

קרטון דחוס הינו בעל תכונות הדומות ללוח עץ ולכן מהווה תחליף הולם. קרטון זה מורכב מדייסת פרורי קרטון דחוסים ומהווה בסיס לציפוי ולהצמדה של נייר. לעומת סוגי קרטונים גמישים אחרים, מדובר בקרטון שמאופיין בחוסר גמישות מוחלט וכזה שיישבר במידה ויכופפו אותו. בעוד שקרטון דחוס מאוד חזק דיו ומותאם לייצור ריהוט המיועד עד למשקל מסוים, קרטונים דחוסים רגילים, המגיעים בצבע אפור משני צדדיהם, משמשים כחומרי בסיס עבור מוצרי פרסום ומוצרי יצירה מגוונים כמו גם כחומר בסיס עבור קופסאות קרטון למתנות, משחקים ולשימושים נוספים.

גלילה למעלה