אריזות קרטון – שימושים שונים

אריזות קרטון, משמשות אותנו באין ספור דרכים ובאין ספור צורות בחיי היום-יום: לצורך העברת משלוחים דרך הדואר, לאריזה של מתנות, לאחסון של חפצים פרטיים, להובלת דירות, כמארזים למוצרי צריכה שנמכרים על המדפים בחנויות השונות ועוד. בשוק ישנם הרבה מאד חברות שמתמחות בייצור של חומרי אריזה וקרטונים. ברבות השנים אף השתכללו אמצעי היצור, וניתן למצוא כיום סוגים שונים של קרטונים הבאים להתאים את עצמם באופן ספציפי לכל שימוש ועבור כל מטרה: קרטונים קשיחים, קרטונים רכים, קרטונים גליים, קרטונים שטוחים ועוד.

מטרת אריזת הקרטון היא להגן על המוצרים או החפצים, המוכלים בתוכה. פעמים רבות ההגנה הזאת היא מאד קריטית כשמדובר לדוגמא במוצרי מזון או באריזות של תרופות. הנה כמה מהשימושים הפופולאריים שבהם נוהגים לארוז דברים בתוך אריזות קרטון:

  • השימוש, אולי הכי מזוהה עם אריזות קרטון הוא כשנדרשים שירותי הובלה של משרדים או לחילופין הובלות של בתים ודירות. כשעוברים דירה, נהוג לארוז את כל החפצים האישיים בקופסאות קרטון – גם כדי ליצור הפרדה בין הדברים השונים (בכדי שאח\”כ יהיה יותר קל לפרוק אותם) וגם כמובן בכדי להגן עליהם בשעות המעבר \”הקשות\”. כיום חברות הובלה, נוהגות לספק כחלק מהשירות שהן נותנות, מוצרי אריזה וקרטונים עבור הלקוחות שלהם טרם ההובלה – זה כדי שללקוחות יהיה יותר קל להתארגן ולארוז בשעת מעבר הדירה (או המשרד).
  • גם מוצרי מזון, נארזים פעמים רבות באריזות של קרטון. אם נסתכל על המדפים בחנויות השונות נוכל להבחין בקלות במוצרים שמוגשים לצרכן בתוך קרטון: אריזות של חטיפים, אריזות של עוגות ועוגיות, אריזות של פסטה, אורז ואפילו קרטונים של מוצרי חלב וגבינות. כשאורזים מוצרי מזון בתוך קרטונים, חשוב מאד לייעד את סוג האריזה למזון. אם לדוגמא: מדובר במזון שדורש קירור (כמו חלב) או בעל תאריך תפוגה קרוב – יש להשתמש בסוג קרטון מתאים, אם מדובר במוצרים שהם יבשים (כמו אורז וחטיפים) – מתאים עבורם סוג קרטון אחד ואם מדובר במוצרים נוזליים או מוצרים שדורשים קירור – יהיה מתאים להם סוג קרטון אחר.
  • תרופות – גם הם הרבה פעמים מגיעות באריזות של קרטון. כשאורזים תרופות בתוך אריזות קרטון, צריך לעשות זאת בזהירות מירבית. הקרטון צריך להיות אטום, עמיד בפני לחות ורטיבות, וצריך לאפשר לתרופה לחיות חיי מדף ארוכים. התרופות מכילות חומרים פעילים, וצריך שכל אלו ישמרו ויהיו מוגנים – מהרגע שבו הם עוזבים את פס היצור ועד לרגע אשר הם מגיעים לידיו של הצרכן.
  • דברי דואר – גם הם הרבה פעמים נארזים ונשלחים באריזות קרטון. אם לדוגמא מדובר בחבילות גדולות שנשלחות ממקום אחד בארץ למקום אחר, או חבילות שמגיעות ממדינות רחוקות בחו”ל – חשוב שאריזות הקרטון יהיו עמידות וחזקות. זה על מנת שהמשלוח יגיע אל יעדו המבוקש בבטחה, ושלכל התכולה שבתוכו לא יקרה שום דבר רע.
  • גם מתנות (לחגים ולימי-הולדת), נארזות הרבה פעמים באריזות עשויות מקרטון. כאן האריזות ממלאות תפקיד שונה במקצת. תפקידן של אריזות קרטון למתנות הוא פחות בשביל להגן ולשמור, אלא יותר להיות חלק מן המתנה עצמה. אפשר לראות הרבה פעמים אריזות מתנות צבעוניות ויפות, עשויות קרטונים מסוגננים בטקסטורות ובכל מיני מרקמים. לעיתים אריזות הקרטון הן כל-כך מרהיבות, שהרבה פעמים הן מוציאות את החשק לפתוח את המתנה ולהרוס את האריזה היפה…

אריזות קרטון, אם כן – כמו שכבר למדנו, הן מאד פונקציונאליות, וגם עונות על הרבה מאד צרכים ודרישות. דבר אחרון שחשוב לציין לגבי אריזות קרטון ושעוד לא ציינו הוא התפקיד החשוב שהן ממלאות בשימור על איכות הסביבה. כל מוצר שנארז (מבגדים, דרך חפצים אישיים, וכלה בדברי מזון ותרופות) – חשוב שייארז באריזות קרטון! אריזות קרטון הן מתכלות. להבדיל מחומרים כמו פלסטיק או ניילון – אריזות קרטון לא מזהמות את הסביבה, לא בייצור שלהן ולא בגמר השימוש. ניתן לעשות בהם שימוש חוזר ולנצל אותם כל פעם מחדש. הן אקולוגיות, ידידותיות לסביבה ועדיפות בהרבה על כל מיני מוצרי אריזה אחרים.

גלילה למעלה