קרטונים ואריזות קרטון המהפכה הירוקה

קרטונים שונים ואריזות קרטון הם אלמנטים וותיקים ומוכרים בעולם שלנו. אריזות קרטון משמשות את בני האדם מזה מאות שנים לצורך אפסון ואריזה של מוצרים שונים מכל סוג שהוא.
במהלך המאה העשרים, במקביל להתפתחותה המואצת של הטכנולוגיה בעולם שלנו, אריזות הקרטון המסורתיות נדחקו מעט הצידה בעקבות המצאת הפלסטיק אשר הלך והשתלט במהירות על העולם. פתאום, אריזות ושקיות פלסטיק הפכו להיות האמצעי הדומיננטי ביותר לאפסון ואריזה של כל דבר אפשרי, החל מאוכל וכלה בציוד ישן שמאפסנים בבוידעם. בדומה להתפתחויות טכנולוגיות רבות אחרות דוגמת פיתוח תחבושות מיוחדות לכל סוגי חבישות בעולם הרפואה או המצאת התקליטור בתחום אפסון המידע, אריזות הפלסטיק חוללו מהפכה של ממש בכל הקשור לאחסון ונשיאה של דברים ממשיים. אך מהפכה זו כנראה הייתה זמנית בלבד וקצרה מהצפוי, בעקבות התפתחויות בתחום אשר בעבר היה כמעט בלתי מוכר לחלוטין – איכות הסביבה. ההתחממות הגלובאלית ותשומת הלב התקשורתית הניתנת לה ברחבי העולם מזה יותר מעשור מביאות עמן בשורה מהפכנית של ממש, ושיוניים גדולים מאוד בהרגלי הצריכה של כולנו. תחום האריזות והאחסון בו התחוללה המהפכה הקודמת אותה תיארנו קודם עובר בשל כך מהפכה נוספת, הפעם בכיוון ההפוך.

המהפכה החוזרת של אריזות הקרטון

קרטונים, המיוצרים כידוע מנייר רגיל, הם ידידותיים יותר לסביבה מטבעם. קודם כל מפני שקרטונים ניתנים למחזור מלא, וגם מפני שקרטונים עשויים חומרים מתכלים, כך שגם במקרה ולא ממחזרים ומשליכים את אריזות הקרטון לזבל, בתוך מספר שבועות או חודשים הם מתפקרים לאדמה בצורה נקייה לחלוטין ובלתי מזהמת. זאת כידוע בניגוד לאריזות פלסטיק ושקיות ניילון (אשר עשויות גם הן מסוג של פלסטיק) אשר אינן מתכלות ונשארות במקום בו זורקים אותן למשך מאות ואלפי שנים. כמותם העצומה והגוברת של בני האדם בעולם הזה והאופן בו הם מזהמים את כדור הארץ הביאו לא רק לבעיות אקלימיות קשות אלא גם לעלייה מטאורית במודעות הציבור הרחב בכל הנוגע לזיהום ולשימוש בחומרים מתכלים.
זוהי אם כן המהפכה הירוקה של ימינו אשר אחד המוצרים המובילים אותה הם קרטונים למיניהם השונים. איכויותיהם השונות ובראשן האפשרות למחזר אותן ולכלותן מעניקות להם עדנה מחודשת ושמות אותן במרכז הבמה הצרכנית. זו הסיבה לכך שכיום ניתן לראות יותר ויותר מוצרים המגיעים באריזות קרטון מתכלות ויותר ויותר מיכלים למחזור קרטונים ברחובות הערים השונות. אל התכונות הישנות והטובות של הקרטונים אשר הפכו אותם מלכתחילה לאמצעי האפסון והאריזה הפופולארי ביותר מצטרפים כיום המאפיינים ה\”ירוקים\” אשר מחזירים את אריזות הקרטון לחיים של כולנו, כפי שניתן להיווכח אפילו בקמפיינים רבים למחזור ולשימוש בחומרים מתכלים כחלק מתהליך הצרכנות השוטף בו כולנו משתתפים.

כנראה שהקרטונים למיניהם אף פעם לא נעלמו באמת מן העולם, הם חוו ירידה זמנית, וכיום הם חוזרים למרכז עולם הצרכנות, ובגדול…

גלילה למעלה